Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Dysplazji Mondiniego

Dysplazja Mondiniego jest wadą wrodzoną płodu. Charakteryzuje się niekompletnym wykształceniem ślimaka w uchu wewnętrznym. Wada ta polega na malformacji błędnika kostnego i błoniastego, gdzie dochodzi do występowania nieprawidłowego skrętu ślimaka (około 1 ? skrętu przy normie 2 ? skrętu). Inne choroby ucha wewnętrznego są często mylone z dysplazją Mondiniego i błędnie określane nazwą tej choroby.

Zobacz również opis choroby: Dysplazja Mondiniego

Objawy Dysplazji Mondiniego

Trzeba zaznaczać, że choroba może występować nie tylko w jednej małżowinie (jednostronnie). Często zdarza się, że niedorozwój ślimaka pojawia się dwustronnie - w lewej i prawej małżowinie usznej. Najpoważniej chore jednostki doznają pogłębionej utraty czuciowo-słuchowej, jednak zdarza się, że choroba nie powoduje całkowitej utraty słuchu i udaje się zachować ten zmysł w pewnym, choć niewielkim, stopniu. Zanotowano także przypadki, w których pacjenci, u których rozpoznano dysplazję Mondiniego, nie doznali utraty słuchu, a ich stan ich słuchu można było określić jako normalny.

Objawami klinicznymi, które wynikają z zaburzeń funkcji błędnika są:

  • całkowita głuchota lub niedosłuch,
  • zawroty głowy.

Objawem, który jest najbardziej niebezpieczny jest tzw. płynotok uszny - bakteryjna wydzielina, która niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Przez nieprawidłowe wykształcenie narządów ucha środkowego, płyn może dostawać się do mózgu oraz rdzenia kręgowego i powodować poważne choroby, takie jak zapalenie opon mózgowych. Ze względu na nieustanną produkcję bakteryjnego płynu, zapalenie opon mózgowych może nawracać i stać się przyczyną śmierci.

Przy dysplazji Mondiniego chorzy mogą doświadczyć szeregu innych zaburzeń oraz chorób. Najczęściej występującymi są zapalenie opon mózgowych (szczególnie nawracające powinno wzbudzić podejrzenie dysplazji), przetoka perylimfatyczna, inne deformacje ucha środkowego, hipoplazje, aplazje, malformacje różnego rodzaju oraz zespół Pendreda i Zespół CHARGE. Zdarza się jednak, że chorobie nie towarzyszą żadne inne schorzenia.

Rozpoznanie dysplazji Mondiniego jest trudne i najczęściej zauważane przez samych rodziców. Dziecko niereagujące na nasze słowa, powinno być pierwszym alarmem do podejrzeń nieprawidłowego rozwoju błędnika i zaburzeń ucha środkowego.
Najpopularniejszym sposobem wyjścia z dysplazji Mondiniego jest wszczepienie wielokanałowego implantu ślimaka, który umożliwia przywrócenie słuchu.

Aleksandra Socha

Zobacz również opis choroby: Dysplazja Mondiniego

Objawy zapalenia ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego jest schorzeniem, którą wywołują wirusy. Nieleczone może doprowadzić do znacznej utraty słuchu lub nawet gluchoty, dlatego warto znać objawy zapalenia ucha środkowego. czytaj więcej

Objawy ucha pływaka

Ucho pływaka jest to stan zapalny ucha zewnętrznego wywołany jego stałym zawilgoceniem. Nazwa ucho pływaka wywodzi się z faktu, iż najczęściej schorzenie to dotyka osób pływających i nurkujących. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy