Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Hiperleksji

Hiperleksja, nazywana inaczej NLD (Nonverbal Learning Disabilities), jest zaburzeniem typu niewerbalnego. To przeciwieństwo dysleksji, czyli problemów z czytaniem i pisaniem. Przypadków zachorowań na hiperleksję jest bardzo mało, zdarzają się one na tyle rzadko, że naukowcy niewiele wiedzą o tym zaburzeniu.

Zobacz również opis choroby: Hiperleksja

 

Typowe objawy hiperleksji

Najbardziej widocznymi objawami zaburzenia są bardzo wcześnie rozwinięte umiejętności czytania, które pojawiają się zanim dziecko nauczy się mówić. Może być to wręcz fascynacja cyframi lub liczbami. Chory ma duże trudności z rozumieniem słowa mówionego, a także z szeroko pojętą komunikacją społeczną. Dzieci z hiperleksją nie potrafią także odczytywać intencji i zamiarów innych ludzi oraz nawiązywać z nimi interakcji.

Hiperleksję dzieli się na dwa podtypy ? każdy z nich objawia się inaczej:

Hiperleksyjne zaburzenia w uczeniu się języka

Symptomy tego podtypu bardzo przypominają autyzm i przechodzą wraz z poprawą umiejętności posługiwania się językiem. W tym przypadku występują problemy z rozumieniem czytanego tekstu, które ujawniają się dopiero wtedy, gdy dziecko zdobędzie świadomość językową. Dziecko jest niedojrzałe emocjonalnie i nie potrafi odczytywać cudzych reakcji. Nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji własnych zachowań, jest impulsywne. Pojawia się także trudność ze skupieniem uwagi oraz przetwarzaniem informacji.

Hiperleksyjne zaburzenia koordynacji wzrokowo-przestrzennej

Objawy są podobne do osób chorych na zespół Aspergera. Rozumienie tekstu czytanego jest na dobrym poziomie, ale dziecko może zmieniać kolejność liter i słów, co powoduje kłopoty przy przepisywaniu tekstu z tablicy lub książki. Chory jest niezorganizowany i impulsywny, nie potrafi wyciągać wniosków ze swoich zachowań, powtarza więc często te same błędy. Pojawiają się także problemy z odczytaniem sygnałów niewerbalnych.

Leczenie hiperleksji

Terapia musi być przystosowana indywidualnie do każdego dziecka, według jego potrzeb, rodzaju zaburzeń i wieku. Podczas leczenia analizowane jest przede wszystkim słowo mówione i pisane. Terapia skupia się na poprawieniu umiejętności czytania ze zrozumieniem, a także nawiązywaniu kontaktów społecznych.

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Hiperleksja

Centrum mowy nie znajduje się tam, gdzie uważaliśmy

W mózgu, centrum mowy wcale nie jest usytuowane w tym miejscu, o którym naukowcy myśleli od końca XIX wieku. Odkrycie, podane do publicznej wiadomości przez zespół badaczy amerykańskich, może bardzo znacznie podburzyć podwaliny neurologii.... czytaj więcej

Objawy zaburzenia percepcji wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowych uniemożliwiają dziecku prawidłowy rozwój i naukę podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie. Najczęściej zaburzenia pojawiają się u dzieci w wieku od 3 do 8 lat. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy