Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Zespołu Retta

Zespół Retta jest chorobą o podłożu neurologicznym. Uwarunkowana jest genetycznie i dotyczy wyłącznie dziewczynek.

Zobacz również opis choroby: Zespół Retta

Uważa się, że Zespół Retta stanowi jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia poziomu rozwoju intelektualnego u dziewczynek. Często mylona jest z innymi dolegliwości bądź niewłaściwie diagnozowana.

Z jakimi chorobami najczęściej lekarze mylą Zespół Retta?

Choroba ta, ze względu na objawy często mylona jest z innymi poważnymi schorzeniami, takimi jak: autyzm, porażenie mózgowe, czy ogólne zaburzenia rozwoju intelektualnego.

Jak choroba się objawia?


Tuż po urodzeniu dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących zachowań. Do 6. miesiąca życia rozwija się normalnie. Czasami normalny rozwój może występować, aż do 18. miesiąca życia.

Po tym okresie maluch zaczyna ujawniać symptomy choroby. Mogą niepokoić nas dziwne zachowania malucha – staję się on nieobecny, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, traci zainteresowanie zabawą. Staje się ciche i nieobecne.

Wygląd zewnętrzny "Milczących Aniołów"

Niepokojącym objawem jest zbyt mały obwód główki dziecka, niski wzrost oraz małe ręce. Pojawia się tez boczne skrzywienie kręgosłupa oraz przykurcze mięsniowe.
Dochodzi do  dziwnych zachowań związane z ruchami rąk. Niekontrolowane klaskanie rękami, wkładanie ich do ust, wykręcanie.
Regresja zachowania
Dziewczynka po okresie normalnego wzrostu i nabyciu podstawowych umiejętności, nagle je traci.  Najbardziej uciążliwa jest utrata sprawności manualnej dziecka i zdolności mówienia.

Zanika umiejętność poruszania się. Dziecko staje się niesprawne ruchowo.

Kontakty z otoczeniem

Relacje z otoczeniem są podobne jak w przypadku autyzmu. Dziecko unika kontaktu wzrokowego, staje się niezainteresowane otoczeniem, jest ciche, spokojne. Mogą pojawiać się ataki paniki w odpowiedzi na przebywanie w środowisku, które maluch odbiera jako zagrożenie.

Inne objawy
choroby

W niektórych przypadkach pojawiają się napady padaczkowe, problemy żołądkowo-jelitowe oraz trudności z oddychaniem.

Czy można leczyć Zespół Retta?


Zespół Retta jest chorobą nieuleczalną, więc nie możemy się jej całkowicie pozbyć. Leczenie ma tutaj na celu jedynie złagodzenie jej przykrych objawów.

Ważne jest szybkie zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia, a przede wszystkim rehabilitacji, podczas której dziewczynka wykonuje specjalnie dobrane ćwiczenia, które pomagają jej zatrzymać sprawność ruchową.

Stosuje się również terapie psychologiczne i psychiatryczne, które maja na celu poprawę kontaktu z otoczeniem.
Objawy choroby mogą przypominać inne schorzenia.

Konieczna jest specjalistyczna porada lekarska oraz przeprowadzenie wielu badań, aby poprawnie stwierdzić występowanie choroby i podjąć właściwe leczenie.






Zobacz również opis choroby: Zespół Retta

Szpiczak mnogi: badania nad rakiem pokazują, że wadliwe geny zwiększają zagrożenie chorobą

Geny danej osoby mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na pewien typ raka szpiku kostnego o 30%, jak zasugerowało nowe badanie. Odkrycia te, których dokonał zespół naukowców z instytutu badań nad rakiem Institute of Cancer Research (ICR), mogą poprowadzić do ulepszenia diagnozy oraz poprawy leczenia szpiczaka mnogiego.... czytaj więcej

Odkrycie genów powiązanych z atrofią hipokampu

W szerokim badaniu nad genomem (GWA, genome-wide association), naukowcy ze szkoły medycyny Boston University Schools of Medicine (BUSM) oraz ze szkoły zdrowia publicznego Public Health (BUSPH) zidentyfikowali kilka genów, które wpływają na degenerację hipokamu, czyli tej części mózgu, która jest najmocniej związa... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy