Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy Zespołu Tourette'a

Zespół Tourette'a to specyficzna choroba, która może nie charakteryzuje się częstym występowaniem, jednak jest znana z objawów, które pojawiają się przy jej występowaniu. Zaliczamy do nich tiki, odruchy, plucia i inne dziwne oraz niekontrolowane zachowania.

Zobacz również opis choroby: Zespół Tourette'a

Nadpobudliwe dziecko

Pierwsze objawy pojawiają się bardzo wcześnie ponieważ może być to 5, a nawet 2. rok życia. Początkowo mogą być to zwykłe odruchy czy drgania mięśni. Ważnym i bardzo specyficznym objawem, po którym można szybko zdiagnozować chorobę są niekontrolowane ruchy gałkami ocznymi u dziecka. Można również międzyczasie zauważyć, że dziecko jest nadpobudliwe lub bardzo emocjonalne. Wraz z wiekiem wszystkie objawy rozwijają się tak samo jak i dziecko, co objawia się jeszcze większą intensywnością lub ewentualnym powstaniem innych objawów, które występuje przy chorobie Tourette'a.

Objawy zespołu Tourette'a

Początkowe objawy zostały już wymienione. Niestety choroba objawia się w znacznie większej ilości nietypowymi i niekontrolowanymi zachowaniami, które nie dość, że bardzo uprzykrzają i utrudniają normalne funkcjonowanie w codziennym życiu, to dodatkowo z dnia na dzień stają się one coraz bardziej intensywne. Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się niekontrolowane odruchy w postaci plucia. Przykładowo rozmawiając z osobą chorą na Tourette'a, jest ona w stanie w pewnym momencie opluć swojego rozmówcę. Podobnie jest, jeżeli chodzi o samo słownictwo, częstym objawem tego schorzenia jest brak kontroli nad tym co się mówi, co najczęściej objawia się przeklinaniem. Właśnie te objawy są najbardziej charakterystyczne dla choroby. Społeczeństwo, które jest świadome, na jakie schorzenie cierpi dana osoba, zazwyczaj akceptuje i nie przejmuje się różnymi zachowaniami płynącymi z jej strony.

Jednak osoby, które nie mają świadomości o chorobie takiego człowieka, mogą w nieświadomy sposób narazić się na konflikt. Wielu chorych ma problemy również z zachowaniem spokoju, są bardzo impulsywni i nerwowi, co oznacza, że bardzo łatwo można wyprowadzić ich z równowagi. Wszystko to, może powodować również ogromny stres u chorego, ponieważ jest świadom tego, jak szybko może stracić kontrolę nad sobą w takiej sytuacji i przez to, może zacząć unikać kontaktów z ludźmi przez obawy o konsekwencje.

Wszystkie objawy można podzielić na dwa rodzaje:

Tiki ruchowe:

  • mruganie i obracanie oczami,
  • marszczenie czoła,
  • zezowanie,
  • wzruszanie ramionami,
  • wysuwanie języka,
  • podnoszenie nóg lub rąk,
  • nagłe wzdrygi.

Tiki głosowe:

  • spluwanie,
  • przeklinanie,
  • krzyki,
  • odchrząkiwanie,
  • jąkanie,
  • syczenie,
  • wycie,
  • szczekanie.

Objawów może być znacznie więcej, wszystko zależy od stanu zaawansowania choroby. Wiele osób, stara się to w jakiś sposób kontrolować. Nim pojawi się dany tik, chory odczuwa dziwne skurcze w mięśniach bądź charakterystyczne uczucie, które według niego informuje go o pojawieniu się nagłego tiku.

Leczenie zespołu tourettea

Niestety leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Całkowite jest niemożliwe. Kuracja jest najbardziej korzystna momencie, kiedy choroba przebiega w łagodnym stopniu. Ciekawostką jest fakt, że wiele osób akceptuje swoją chorobę i znajduję własne, indywidualne metody leczenia jak śpiew, podczas którego zdarza się, że objawy nawet w ogóle się nie pojawiają.

Zobacz również opis choroby: Zespół Tourette'a

Objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego u dziecka

Atakuje nagle, nie wykazując wcześniej żadnych, niepokojących symptomów. W grupie największego ryzyka znajdują się osoby między 10. a 30. rokiem życia. Pojawić może się jednak zarówno w znacznie wcześniejszym jak i późniejszym okresie i wtedy też bywa szczególnie niebezpieczne.... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy