Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy ataksji rdzeniowo - móżdżkowej

Ataksja rdzeniowo – móżdżkowa (SCA) to choroba, która jest efektem błędu w kodzie genetycznym, który polega na zbyt wielkiej liczbie powtórzeń trójek nukleotydów, które nie mieszczą się w normie jak u zdrowego człowieka.

Zobacz również opis choroby: Ataksja rdzeniowo - móżdżkowa

Choroba ta jest chorobą rodzinną, ponieważ często zdarza się tak, że chorują na nią członkowie rodziny z pokolenia na pokolenie. Można mówić o różnych typach SCA. Na świecie najczęściej występuje ataksja typu SCA3, w Polsce natomiast występują głównie ataksje typu SCA1 i SCA2, ale zdiagnozowano również typ SCA17.

Jednak przyczyną ataksji nie jest tylko i wyłącznie SCA. Do innych przyczyn, które wywołują chorobę zalicza się: nadużywanie alkoholu, nietolerancję glutenu, urazy, nowotwory, niedobór witamin E i B12, zmiany naczyniowe. Ataksja może również wystąpić w SM oraz w boreliozie.

W leczeniu ataksji stosuje się przede wszystkim fizykoterapię. Chorzy na ataksję bowiem mają problem z wykonywaniem codziennych czynności, tj. z poruszaniem, siadaniem, chwytaniem drobnych przedmiotów, połykaniem, oddychaniem.

Ćwiczenia typu PNF mają za zadanie wykorzystanie zdrowych części układu nerwowego, które służą do odtworzenia tych funkcji. Niestety, minusem tych ćwiczeń jest to, że nie są one bezpłatne, dlatego ze względów finansowych mało osób może sobie pozwolić na takie leczenie.

Jednym z objawów ataksji rdzeniowo – móżdżkowej jest dyzartria, czyli zaburzenia mowy. Żeby mówić zrozumiale potrzebna jest kooperacja narządów artykulacyjnych, układu oddechowego, układu fonacyjnego. Potrzebny  jest również harmonijny współudział różnych mięśni.

Tym wszystkim steruje móżdżek. Ćwicząc poprawiamy m.in. koordynację, zwiększamy wyrazistość mowy, zwiększamy siłę mięśni języka, warg, podniebienia miękkiego. Podejmowane są również próby wszczepiania komórek macierzystych, których zadaniem jest odbudowanie uszkodzonego układu nerwowego.

Z wieloma objawami chorobami można i należy walczyć i ograniczyć je choćby w nieznacznym stopniu. Jakie są zatem objawy ataksji rdzeniowo – móżdżkowej?

1. Zwiększone przemęczanie się.

2. Problemy z mową (dysartria) – na skutek uszkodzenia móżdżku głos jest nierówny, słowa wymawiane są raz głośniej, raz ciszej, mowa jest bełkotliwa, wybuchowa, występują trudności w szybkim wypowiadaniu słów oraz przerwy między sylabami i słowami.

3. Chorzy mają problemy z brakiem równowagi i koordynacji w ciemności, ponieważ wzrok nie może skorygować błędów chorego móżdżku.

4. Problemy z pokonywaniem schodów, przede wszystkim choremu trudność sprawia schodzenie ze schodów, niż wchodzenie.

5. Ruchy wykonywane przez chorego nie są precyzyjne, pisanie czy chwytanie drobnych rzeczy jest dla chorego ogromną trudnością.

6. Zaburzenia równowagi – CHORY NA ATAKSJĘ NIE JEST PIJANY, często zachowanie chorych na ataksję jest mylone z zachowaniami osoby nietrzeźwej, ponieważ chorzy często poruszają się chwiejnym krokiem.

7. Trudności w połykaniu, krztuszenie się nawet śliną.

8. Zespół niespokojnych nóg.

9. Drżenie kończyn przy wykonywaniu niektórych ruchów.

10. Czynnikami, które wpływają na rozwój choroby są również: stres oraz stan emocjonalny (przygnębienie, niechęć, depresja). Nie należy ukrywać swoich złych stanów emocjonalnych i udać się po poradę do psychologa i szukać wsparcia u najbliższych osób.

Autor:

Albert Bąk

Zobacz również opis choroby: Ataksja rdzeniowo - móżdżkowa

Genetyczna zagadka choroby Behceta

Grupa badaczy z National Institutes of Health wraz ze swoimi współpracownikami z Turcji oraz Japonii zidentyfikowała w ludzkim genomie 4 nowe obszary wykazujące powiązanie z chorobą Behceta, bardzo bolesnym i niebezpiecznym schorzeniem występującym głównie wśród ludzi, których przodkowie zamieszkiwali tereny wzd... czytaj więcej

Mapa genetyczna sporządzona dla schizofrenii

Badacze amerykańscy właśnie ogłosili, iż udało im się sporządzić mapę genetyczną schizofrenii, identyfikując wielką liczbę genów, które są związane z pojawianiem się tej choroby. Jest to prawdziwa nadzieja dla 24 milionów chorych ludzi na całym świecie, którzy cierpią z powodu schizofrenii.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Ataksja móżdżkowo rdzeniowa - odmowa wykonania badań

Mój brat ma stwierdzoną przez neurologów ataksje rdzeniowo-móżdżkową. Dostał skierowanie na badanie genetyczne w Gdańsku w instytucie. W instytucie ni...

04-01-2017 20:14

~jola

:(

nie stosuje się fizykoterapii tylko fizjoterapię , fizykoterapia (to tylko jedna ze składowych fizjoterapii) zajmuje się wykorzystaniem fizyki w leczeniu(pr...

18-10-2013 18:34

~studentka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy