Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Wilsona

Choroba Wilsona jest to zaburzenie metabolizmu miedzi w organizmie uwarunkowane genetycznie.  Miedź, która powinna być wydalana z żółcią, gromadzi się początkowo w wątrobie, co prowadzi do jej uszkodzenia. Po przekroczeniu możliwości magazynowania miedzi, trafia ona z krwią do innych tkanek, koncentrując się zwłaszcza wokół mózgu, rogówkach oczu oraz nerkach.

Zobacz również opis choroby: Choroba Wilsona

Objawy choroby Wilsona niezwykle rzadko pojawiają się przed 6. rokiem życia.  Najczęściej można je zauważyć w przedziale: od okresu dojrzewania, nawet do 30. roku życia. Istnieją tylko pojedyncze przypadki, w których chorobę tę rozpoznano po 60. roku życia.

Pierwszymi objawami, po których rozpoznaje się chorobę Wilsona są zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne. Pojawiają się zaburzenia osobowości, zmiany w zachowaniu ? agresja, problemy w szkole lub pracy, uzależnienia od różnych substancji, a nawet depresje i manie.

W początkowym stadium choroby, miedź odkłada się wyłącznie w wątrobie, dlatego pierwsze objawy mogą być pomylone z różnymi schorzeniami tego narządu, zaczynając od bezobjawowego podwyższenia enzymów wątrobowych, kończąc na ostrym zapaleniu wątroby.

Dopiero, gdy dojdzie do przeładowania miedzi w wątrobie, zostaje ona uwolniona do innych narządów, do których dostaje się przez układ krwionośny. Wówczas pojawiają się następujące objawy: bóle brzucha, żółtawe zabarwienie skóry, obrzęk nóg.

Do innych symptomów należy wykonywanie nienaturalnych ruchów, związanych z dystonią ogólną, a także objawy podobne do choroby Parkinsona, czyli drżenie kończyn i głowy, zaburzenia układu mięśniowego, problemy z mową, ślinotok. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem choroby Wilsona, który zazwyczaj potwierdza diagnozę, jest tzw. pierścień Kaysera-Fleischera ? są to złogi miedzi w rogówce oka, które tworzą złoto-brązowy pierścień.

Jagoda Marek

Zobacz również opis choroby: Choroba Wilsona

Objawy niedoboru miedzi

Niedobór miedzi może spowodować szereg mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. czytaj więcej

Walka z chorobą polio: Indie wygrały

Indie odniosły znaczący sukces w walce z chorobą Heinego-Medina. Albowiem, kilka dni temu zostały nawet oficjalnie usunięte z listy krajów, w których panowała ta niezwykle niszcząca choroba. Listę tę kontroluje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organization).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy