Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy dysplazji ektodermalnej

Dysplazja ektodermalna to rzadka choroba genetyczna występująca głównie u chłopców. Jej objawy różnią się u poszczególnych osób, ponieważ wadliwy gen atakuje różne części ciała.

Zobacz również opis choroby: Dysplazja ektodermalna

Objawy dysplazji ektodermalnej

Zęby

Częstym objawem są wolno rosnące zęby oraz wady w ich obrębie. Zalicza się do nich wrodzony brak zębów lub kilku w łuku zębowym, zdarza się, że nie są rozwinięte nie tylko same zęby ale również brak jest ich zawiązków. Do innych kłopotów z zębami u ludzi chorych na dysplazję zalicza się niedorozwój szkliwa oraz występowania zębów dysplastycznych np. stożkowatych. Zanika także funkcja żucia.

Włosy

Włosy są przerzedzone a ich wzrost odbywa się bardzo powoli, w późniejszym okresie prowadzi to do łysienia we wczesnym wieku. Są one również bardzo słabe i cienkie, a ich kolor jest bardzo jasny.

Paznokcie

U wielu osób cierpiących na tę chorobę paznokcie w ogóle nie występują, a jeśli już się pojawią są one dystroficzne lub pogrubione. Mogą być one również przebarwione a skórki wokół nich podatne na infekcje.

Gruczoły potowe

Są one zredukowane lub nieobecne, co powoduje zmniejszenie potliwości lub jej zanik. Prowadzi to do niemożności kontrolowania temperatury ciała przez organizm co w przypadku wystąpienia gorączki uniemożliwia jej obniżenie. Wtedy może dojść do uszkodzenia mózgu oraz drgawek.

Skóra

Skóra chorych łuszczy się oraz jest bardziej narażone na zapalenia. Pojawiają się ciemne plamy, które występują w dołach pachowych, na karku, w zgięciach stawowych oraz w pępku. Skóra pacjentów jest też słabiej napigmentowana. Pojawiają się wysypki i podrażnienia spowodowane czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce. W niektórych przypadkach na dłoniach, stopach lub głowie mogą pojawiać się otwarte rany.

Inne objawy

Do innych objawów należą niedorozwój piersi i sutków oraz duże czoło. Występuje zwężenie lub brak kanałów łzowych przez co chorzy muszą używać tzw. sztucznych łez do nawilżania oczu. Na ciele pojawiają się guzki, które mogą okazać się złośliwe. Pacjenci mogą cierpieć na problemy ze słuchem i wzrokiem. Pojawia się także wrażliwość oczu na światło. Czasami zdarza się niewykształcenie wszystkich palców u rąk i stóp.

Paulina Osowska

Zobacz również opis choroby: Dysplazja ektodermalna

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Brak snu może zmniejszyć mózg

Czy brak snu może mieć wpływ na wielkość mózgu? To możliwe - wskazują ostatnie badania, opublikowane w internetowym wydaniu pisma ?Neutrology?. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy