Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy fenyloketonurii

Zacznijmy od tego, czym jest ta choroba. Fenyloketonuria to choroba wywołana przez nieprawidłowość przemiany materii o podłożu genetycznym. Skutkuje odkładaniem się w organizmie różnych substancji uszkadzających m.in. mózg.

Zobacz również opis choroby: Fenyloketonuria

Obecnie nowordki poddawane są rutynowym badaniom pod kątem tej choroby.

Leczenie polega na unikaniu pożywienia zawierającego fenyloalaninę.

Niemowlęta, u których wykryto tę chorobę, przechodzą dietę składającą się z pokarmów i napojów zawierających minimalne ilości fenyloalaniny (czyli ubogą w produkty wysokobiałkowe typu: mleko matki, mleko krowie, preparaty na bazie kleka krowiego, mieso).

Dieta ta musi zostać wprowadzona natychmiast po wykryciu choroby i stosowana do końca życia, by dziecko mogło żyć i rozwijać się normalnie.

OBJAWY CHOROBY:

 • zaburzenia neurologiczne,
 • zaburzenia chodu, postawy,
 • hopotonia mięśniowa,
 • upośledzenia umysłowe,
 • niedowłady, sztywnienia stawów, kłopoty z poruszaniem,
 • drgawki ,
 • jasny kolor skóry i włosów,
 • niebieskie oczy,
 • częste wypryski skórne,
 • charakterystyczny, mysi zapach potu i moczu,
 • wymioty,
 • nieprawidłowa czynność bioelektryczna mózgu,
 • agresywność.

Obecnie fenyloketonurię rozpoznaje się na podstawie badania kolorymetrycznego. Umożliwa ono dokładne oznaczenie stężenia fenyloalaniny we krwi. Badanie to należy do badań przesiewowych noworodków. Polega ono na wykonaniu prostego testu laboratoryjnego, który można przeprowadzić już w czwartej dobie życia niemowlęcia. Test to nic innego, jak pobranie kilku kropel krwi z pięty na specjalną bibułkę. Zabarwienie bibułki wskazuje na zawartość fenyloalaniny we krwi.

Fenyloketonuria, to choroba dosyć żadka. W polsce zdarza się u jednego na 7-8 tysięcy dzieci. Jeżeli nie zastosuje się odpowiedniego jej leczenia, gromadzące się w organizmie toksyczne produkty uniemożliwiają rozwój mózgu i prowadzą do upośledzenia umysłowego.

Zobacz również opis choroby: Fenyloketonuria

Dieta bogata w białko może zwiększać ryzyko choroby nerek

Diety o wysokiej zawartości białka, takie jak diety Dukana są obecnie popularną alternatywą dla tradycyjnych diet z liczeniem kalorii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie w Hiszpanii pokazali w testach na szczurach, że dieta bogata w białko zwiększa ryzyko kamieni nerkowych i innych chorób nerek.... czytaj więcej

Leki, dieta oraz sport, czyli o kontrolowaniu cukrzycy przez pacjentów w praktyce

Z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (14 listopad), Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej (SED) przeprowadziło krótką ankietę wśród pacjentów z cukrzycą, aby przekonać się, jaki jest ich stan wiedzy i jak radzą sobie na co dzień z kontrolowaniem choroby.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Objawy!

Ww. objawy występują w przypadku nie leczonej fenyloketonurii. W obecnych czasach,każde dziecko jest poddawane badaniom przesiewowym dzięki którym udaje si...

22-04-2015 15:12

~Mama fenylaka

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy