Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kiły wrodzonej

Kiła wrodzona jest to choroba, która występuje u dzieci. Do zakażenia dochodzi poprzez bakterię krętka bladego i może to nastąpić w każdym okresie ciąży. Jednak zmiany, które są charakterystyczne dla tej choroby, można dopiero zaobserwować, gdy do zarażania doszło po 4. miesiącu ciąży. W tym czasie rozpoczął się rozwój układu odpornościowego płodu.

Zobacz również opis choroby: Kiła wrodzona

Kiła zdiagnozowana podczas ciąży, ma różne skutki. Może doprowadzić do śmierci płodu, poronienia, a nawet narodzin martwego dziecka. Jednak nie musi tak być, dziecko może narodzić się żywe, ale należy pamiętać, że objawy tej choroby ujawnią się u niego po pewnym okresie życia. Po rozpoznaniu można wyróżnić, tak zwaną kiłę wrodzoną wczesną i kiłę wrodzoną późną.

Objawy kiły wrodzonej

W zależności od czasu występowania i ujawniania się objawów u dziecka można wyróżnić dwie fazy kiły. Do drugiego roku życia jest to kiła wrodzona wczesna, natomiast po drugim roku życia, jest to kiła wrodzona późna.

Objawy kiły wrodzonej wczesnej

Kiła wrodzona wczesna charakteryzuje się przede wszystkim siodełkowatym nosem, który powstał w wyniku uszkodzenia części kostnych u dziecka. Pojawiają się u niego również liczne zajady w kącikach ust. W kanale nosowym znajduje się wydzielina, tak zwana sapka. Dziecko ma powiększone węzły chłonne, często cierpi na anemię. Przy tym wszystkim może występować żółtaczka z małopłytkowością i dużą liczbą leukocytów. Wewnątrz organizmu mogą się pojawiać takie choroby jak: białe zapalenie płuc, zapalenie śródmiąższowe w różnych narządach wewnętrznych. Może pojawić się ropień w grasicy oraz dojść do marskości wątroby. Na skórze, również mogą być widoczne objawy kiły wrodzonej wczesnej, są to plamki kiłowe, grudki , pęcherze, kilaki prosowate.

Objawy kiły wrodzonej późnej

Kiła wrodzona późna ma podobne objawy do kiły wrodzonej wczesnej, jednak są pewne różnice. Również, u dziecka może występować siodełkowaty nos w wyniku uszkodzenia części kostnej i chrzęstnej. Choroba dotyka również czoła, występują wypukłe kości czołowe. tak zwane olimpijskieczoło. Kiła wrodzona późna atakuje również uzębienie. Może występować kiłowe zapalenie okostnej, a same zęby mają inny kształt, wyglądają jak owoce morwy, są one określane jako zęby Hutchinsona. Mogą występować zmiany podniebne, zaburzenia oraz zaniki nerwów, blizny wokół ust i odbytu.  Kiła wrodzona późna może również doprowadzić do głuchoty błędnikowej, a także do miąższowego zapalenia rogówki oka.

Zobacz również opis choroby: Kiła wrodzona

Objawy kiły układu nerwowego

W rozwoju przebiegu kiły tego rodzaju, jej rozpoznanie nie jest trudne, jeśli mamy do czyniania z klasycznym przypadkiem. Wyjątkiem może być bezobjawowa postać, która jest trudna do zdiagnozowania. Na szczęście, dzisiaj rzadko zdarzają sie przypadki, kiedy chory bardzo późno rozpoczyna leczenie, dlatego jest duża szansa na wyzdrowienie... czytaj więcej

Objawy zajadów: Zapalenie kącików ust - objawy

Zajady, czyli zapalenie kącików ust, nie są groźną chorobą. Jednak objawy zajadów są uciążliwe dla chorych, ponieważ powodują ból i dyskomfort estetyczny. Zajady w kącikach ust utrudniają spożywanie posiłków. Objawy zapalenia kącików ust często samoistnie ustępują, aby jednak skrócić okres trwania dolegliwości i zapobiec p... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy