Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy kwasicy cewkowej bliższej

Kwasicę cewkową bliższą powodują upośledzenia reabsorbcji wodorowęglanów w cewkach nerkowych. Jest to stosunkowo rzadkie zaburzenie, które wykrywane jest już w okresie niemowlęctwa. Występować może pod dwoma postaciami: jako wrodzona czyli dziedziczna oraz sporadyczna. Poznajmy więc objawy tej choroby.

Zobacz również opis choroby: Kwasica cewkowa bliższa

Jaka jest przyczyna choroby?

Najczęstszą przyczyną są choroby metaboliczne czy drobnoustrojowe, ale także powodować ją może zatrucie rtęcią, ołowiem, bądź kadmem.

Jak można rozpoznać chorobę?

Czasami zaburzenie występuje bezobjawowo, natomiast w wielu przypadkach do podstawowych objawów należą nudności, wymioty, brak apetytu, zwiększona objętość i częstotliwość oddawanego moczu, niskorosłość czy zmniejszone napięcie mięśni. Oprócz tak zwanych ?namacalnych? objawów, istnieją również te, które wykryć można tylko przy pomocy badań krwi. Otóż jeżeli w badaniu zaobserwowany zostanie podwyższony poziom anionów chlorkowych oraz obniżone stężenie potasu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak wcześniej zostało wspomniane, żadne z tych objawów wystąpić nie muszą, a sama choroba może samoistnie przeminąć. Czasem jednak do chodzi do pewnych powikłań, tj. wapnica nerek, która jest szczególnie niebezpieczna u niemowląt, gdyż zakończyć może się nawet zgonem.

Jak leczyć?

Leczenie polega na podawaniu cytrynianów i wodorowęglanu sodu. W trakcie choroby obniża się stężenie potasu, dlatego niezbędnym działaniem jest również jego uzupełnienie.

Zobacz również opis choroby: Kwasica cewkowa bliższa

Objawy nerkowej kwasicy cewkowej typu 4

Zaburzenie to nazywane jest również hiperkaliemiczną kwasicą nerkową. Choroba ta powstaje poprzez zaburzenia metaboliczne, które spowodowane są niedoborem aldosteronu bądź odpornością cewki na jego działanie. Najczęstsze występowanie zaobserwowano u dorosłych. Jakie są objawy? Kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem?... czytaj więcej

Objawy kwasicy ketonowej

Kwasica ketonowa powstaje jako ostre powikłanie cukrzycy wywołane nagłym niedoborem insuliny. Może pojawić się w przebiegu cukrzycy każdego typu. Brak insuliny prowadzi do rozkładania tłuszczów i powstawania ciał ketonowych. czytaj więcej

Otyłość jest chorobą

Amerykańskie stowarzyszenie American Medical Association oficjalnie nazwało otyłość chorobą, czyli przypadłością, która wymaga leczenia i prewencji. Dr Patrice Harris, członek AMA, wyjaśniał, iż uznanie otyłości za chorobę pozwoli zmienić sposób, w jaki społeczność medyczna radzi sobie z tym złożonym problemem.... czytaj więcej

Brak słońca zwiększa ryzyko cukrzycy

Ostatnie badanie australijskie wskazuje, że zbyt rzadka ekspozycja na słońce może zwiększać ryzyko cukrzycy u milionów osób, a to z powodu braku witaminy D. Jeśli już nawet wiedzieliśmy, że brak słońca jest bardzo bardzo zły dla samopoczucia, to wydaje się teraz, że konsekwencje zbyt rzadkiego kontaktu ze słońcem są ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Wytaczamy walkę wypadaniu włosów

Wytaczamy walkę wypadaniu włosów

Piękne, mocne i błyszczące włosy to ideał, o którym marzą nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Nic dziwnego - błyszcząca, zadbana fryzura, podobnie jak zdrowa skóra, to nasza wizytówka, która buduje tak ważny dla każdego wizerunek. »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności