Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy napadowej hemoglobinurii z zimna

Napadowa hemoglobinuria z zimna lub inaczej zespół Donata-Landsteinera to rzadka choroba cechująca się nieraz bardzo masywną hemolizą po ekspozycji na zimno, co daje objawy od kilku minut do kilku godzin.

Zobacz również opis choroby: Napadowa hemoglobinuria z zimna

Najczęściej podczas ataków następuje gwałtowne obniżenie poziomu hemoglobiny we krwi, w mikroskopowym rozmazie pojawiają się sferocyty. Poza objawami typowymi dla anemii, hemoglobinuria daje jeszcze wiele mniej standardowych objawów w tym:
  • bóle brzucha,
  • bóle kończyn i pleców,
  • czerwony mocz,
  • powiększenie śledziony.
Choroba zazwyczaj przebiega łagodnie i przy unikaniu zimna praktycznie bez objawów. Na dzień dzisiejszy nie znane jest lekarstwo całkowicie eliminujące to schorzenie, jednak nawet po zaostrzonych stanach możliwe jest praktycznie całkiem normalne życie.

W wypadkach krytycznych podaje się specjalistyczne antybiotyki, a po wyjątkowo ciężkich atakach można także przetoczyć krew.

Czasem jest to konieczne dla utrzymania pacjenta przy życiu. Zwłaszcza kiedy bardzo duża liczba erytrocytów ulega zniszczeniu. Przed przetoczeniem należy jednak przeprowadzić dokładne badania krwi, ponieważ niektóre przeciwciała normalnie zupełnie nieszkodliwe osobie z hemoglobinurią mogą mocno zaszkodzić.

Zbyt duża ekspozycja na zimno może wywołać poważny spadek hemoglobiny we krwi i w konsekwencji doprowadzić do śmierci pacjenta, zdarza się to jednak względnie rzadko.

Autor:

Bartłomiej Cerek

Zobacz również opis choroby: Napadowa hemoglobinuria z zimna

Krew w spermie

Krew w nasieniu bez wątpienia jest powodem, aby udać się z wizytą do lekarza. Najodpowiedniejszym specjalistą w takim przypadku będzie lekarz urolog. Krew w nasieniu wskazuje na krwawienie w jakimś odcinku miedzy końcem prącia a jądrami. Krew może pojawić się bez wyraźnych przyczyn. Może być to stan niegroźny, jak również - choć... czytaj więcej

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy