Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy narkolepsji

Narkolepsja to rzadka choroba neurologiczna, polegająca  przede wszystkim na wzmożonej senności, a nawet niekontrolowanych napadach snu. Osoba cierpiąca na narkolepsję nie może przewidzieć ani zahamować ataku ? nierzadko przytrafia się on podczas wykonywania innych czynności, co może być niebezpieczne dla chorego lub jego otoczenia, zwłaszcza jeśli prowadzi pojazd, przechodzi przez ulicę, trzyma ostry przedmiot lub schodzi ze schodów.

Zobacz również opis choroby: Narkolepsja

Drugim najbardziej charakterystycznym objawem jest katapleksja, czyli nagła utrata napięcia mięśniowego. Podobnie, jak przy napadzie senności, i tu atak następuje niespodziewanie. Chory traci kontrolę nad mięśniami, upuszcza trzymane przedmioty i upada. Prawie zawsze zachowuje przy tym pełną świadomość, ale nie potrafi sobie pomóc.

Podczas choroby występują też omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne, czyli realistyczne, wyraziste, pełne lęku halucynacje, przypominające nieprzyjemne sny oraz paraliż przysenny ? przemijająca niemożność poruszenia się. Pojawia się on najczęściej podczas budzenia się lub zasypiania, gdy organizm jest częściowo we śnie, a częściowo w stanie czuwania. Czasami zauważa się też zachowania automatyczne, gdy chory po zaśnięciu nie przerywa wykonywanych czynności, jak również zaburzenia snu nocnego i następujące wtedy liczne wybudzenia. Niekiedy pacjent ma spłycone tętno i oddech, w związku z czym w dawnych czasach narkoleptyków podczas ataku brano za martwych.

Inne, rzadsze i mniej zauważalne symptomy to przewlekłe zmęczenie, brak energii, objawy depresyjne, zaburzenia koncentracji, uwagi, zapamiętywania i ostrości widzenia, objadanie się, osłabienie siły oraz nadużywanie alkoholu. Niekiedy choroba występuje też w łagodnej postaci, która przejawia się jedynie wzmożoną sennością, krótkimi okresami snu przeplatanymi z okresami czuwania i np. trudnością z utrzymaniem głowy w pionie, dlatego jej zdiagnozowanie bywa trudne. Przyczyn choroby wciąż nie udało się definitywnie ustalić, więc leczenie przebiega jedynie objawowo. Polega na zażywaniu leków pobudzających, eliminujących senność i antydepresyjnych. Chory pozostaje pod opieką lekarską, może też dołączyć do grypy wsparcia.

Autor: Maria Abramczyk

Zobacz również opis choroby: Narkolepsja

Niewystarczająca ilość snu podnosi ciśnienie krwi w nocy

Niewysypianie się przez dłuższy okres czasu, powoduje podnoszenie się ciśnienia krwi w nocnych godzinach.Oto najnowsze badania Kliniki Mayo, które zostały zaprezentowane podczas 64. dorocznej Sesji Naukowej Uniwersytetu Kardiologicznego w San Diego.... czytaj więcej

Brak snu sprzyja ubytkom tkanki mózgowej

To, że sen odrywa istotną role w ochronie zdrowia jest znane od dawna. Nowe badania sugerują, że sen chroni zdrowie również naszego mózgu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy