Choroba powstaje wskutek mutacji genu antytrypsyny. Wówczas produkowane przez wątrobę białko nie jest wcale uwalniane do krwiobiegu lub jedynie w ograniczonym stopniu. W zależności od tego, czy pozostaje ono w wątrobie czy też nie, symptomy choroby przybierają postać ostrzejszą lub łagodniejszą.
Pierwsze objawy pojawiają się już u noworodków. Sygnałem ostrzegawczym jest przedłużająca się żółtaczka. Może to być wskazówka, że nowonarodzone dziecko obciążone jest wadą genetyczną.
Niedobór alfa1-antytrypsyny powoduje ponadto marskość wątroby, która pojawia się nawet u dzieci. Jest to kolejny symptom świadczący o ciężkim niedoborze.
Dalszy rozwój choroby charakteryzuje się pojawieniem duszności, często mylonych z astmą. Początkowo towarzyszą one jedynie większemu wysiłkowi, jednak w miarę stopniowego uszkodzenia płuc duszności występują także podczas prozaicznych czynności.
O występowaniu ciężkiego niedoboru alfa1-antytrypsyny przemawiają również takie objawy jak skłonność do szybkiego męczenia się, martwicze zapalenie tkanki podskórnej, rozwój rozedmy płuc, wszelkiego rodzaju patologie wątroby, martwicze zapalenia małych tętnic (ziarniak Wegenera), a także zapalenie trzustki czy kamica żółciowa.
Cechą charakterystyczną występowania symptomów niedoboru antytrypsyny jest ich pojawienie się jeszcze przed 45 rokiem życia. Bowiem wiele z wymienionych objawów, a przede wszystkim uszkodzenia zrębu płuc występują u większości ludzi w podeszłym wieku.
Choroba ta przyspiesza ich wystąpienie. Jednocześnie warto nadmienić, iż u osób będących nosicielami, o ile zastosują one odpowiednie działania prewencyjne, symptomy choroby mogą nigdy nie wystąpić.
Podobnie rzecz się ma także w przypadku osób, u których deficyt antytrypsyny jest bardzo poważny, jednak dotyczy to zaledwie części chorych.
Przy podejrzeniu niedoboru omawianego białka przeprowadza się zazwyczaj dwa badania: jedno mające na celu sprawdzenie stężenia antytrypsyny we krwi (najlepiej jeśli uzyskana wartość przekracza 140 mg/dl) oraz test genetyczny, który stanowi ostateczne potwierdzenie choroby.
Podczas leczenia ważna jest przede wszystkim profilaktyka, by w miarę możliwości ograniczyć ilość i natężenie występujących objawów.
Zaleca się zatem całkowite odstawienie alkoholu, papierosów, utrzymywanie stałej i zdrowej wagi ciała, szczepienie przeciwko zapaleniu wątroby typu A i B, grypie oraz pneumokokom.
Ponadto, choremu podaje się leki zawierające ludzką alfa1-antytrypsynę. Jednakże takie leczenie jest bardzo kosztowne, a w Polsce nie podlega refundacji. Jeśli u pacjenta występują poważne zaburzenia w działaniu układu oddechowego, należy wówczas skupić się na intensywnym leczeniu ich.
Zobacz również opis choroby: Niedobór alfa1-antytrypsyny
Krew w spermie
Krew w nasieniu bez wątpienia jest powodem, aby udać się z wizytą do lekarza. Najodpowiedniejszym specjalistą w takim przypadku będzie lekarz urolog. Krew w nasieniu wskazuje na krwawienie w jakimś odcinku miedzy końcem prącia a jądrami. Krew może pojawić się bez wyraźnych przyczyn. Może być to stan niegroźny, jak również - choć... czytaj więcej
Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu D
W przypadku jednoczesnego zakażenia wirusem wątroby typu B i D, choroba ma taki sam przebieg jak w przypadku zapalenia wątroby typu B, jednak ulega nasileniu i zaostrzeniu niektórych objawów. czytaj więcej
Brak komentarzy