Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy rdzeniowego zaniku mięśni

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba uwarunkowana genetycznie. W wyniku degradacji jąder przednich rdzenia kręgowego i jąder opuszki, następuje osłabienie mięśni, a także ich zanik, co przekłada się na trudności w chodzeniu, utrzymaniu właściwej postawy ciała czy mówieniu i przełykaniu.

Zobacz również opis choroby: Rdzeniowy zanik mięśni

Do najczęstszych objawów rdzeniowego zaniku mięśni należą trudności ruchowe. Osłabienie mięśni, niemożność chodzenia, podtrzymania głowy czy właściwej postawy.

Chory ma problemy z samodzielnym siadaniem, wstawaniem oraz wady kręgosłupa (skolioza). Pojawia się również niewydolność krążenia, oddechowa, szczególnie upośledzona ruchomość klatki piersiowej, a także podatność na infekcje.

Pojawiają się także facsykulacje i atrofia języka, problemy z połykaniem, mową, kaszel. W początkowym etapie prawie niezauważalne drżenia języka czy palców.

W stadium zaawansowanym chorzy są praktycznie unieruchomieni, a długotrwałe przykurcze mięśni prowadzą do deformacji kończyn. U osób cierpiących za rdzeniowy zanik mięśni nie stwierdzono żadnych zaburzeń psychicznych. Chorzy są sprawni umysłowo i intelektualnie.

Beata Marcinowska

Zobacz również opis choroby: Rdzeniowy zanik mięśni

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Zawroty, wirowanie otoczenia ... Sprawdź! »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności