Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy stanów nadkrzepliwości

Stany nadkrzepliwości (trombofilia) to choroba uwarunkowana genetycznie lub nabyta w ciągu życia. Objawia się wielokrotnym tworzeniem zakrzepów zarówno w żyłach głębokich jak i powierzchniowych. Na szczęście można jej skutecznie zapobiec.

Zobacz również opis choroby: Stany nadkrzepliwości

Czynniki sprzyjające nabyciu trombofilii

Na genetyczne uwarunkowanie choroby niestety nie mamy żadnego wpływu. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku nabycia schorzenia. Okazuje się, że długotrwały siedzący tryb życia, palenie tytoniu lub terapia hormonalna znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Z tego powodu zauważenie któregokolwiek z wymienionych czynników powinno skłonić do częstszych kontroli stanu krzepliwości. Tylko w ten sposób można odpowiednio szybko wykryć zagrożenie i skutecznie mu zapobiec.

Objawy stanów nadkrzepliwości

Trudno dostatecznie wcześnie zdiagnozować trombofilię u osób, u których choroba ta nie jest uwarunkowana genetycznie. Zakrzepica objawia się nagle. Schorzenie rozwija się w ciągu kilku dni i nieleczone może prowadzić do choroby zakrzepowo-zatorowej, a nawet do bezpośredniego zagrożenia życia. Typowymi objawami świadczącymi o problemach z nadmierną krzepliwością są m.in.: tkliwość uciskowa (bardzo często), obrzęki kończyn (głównie dolnych), widoczne poszerzenie żył powierzchniowych oraz tzw. ból spoczynkowy, który dotyka aż ? chorych. Powodami do niepokoju powinny być także zwiększona temperatura chorego regionu ciała i zaczerwienienie skóry lub zasinienie miejsca chorobowego.

Trudności w diagnozie

Przedstawione wyżej objawy często nie są powiązywane z problemami ze stanami nadkrzepliwości. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że nie muszą (i zwykle nie występują) jednocześnie, w wyniku czego łatwo jest przypisać daną dolegliwość jakiejś innej jednostce chorobowej. Wówczas zwykle podejmowane jest leczenie w nieodpowiednim kierunku, a zaniedbywana kwestia krzepliwości. Tak popełniane błędy są dość częstymi przyczynami poważnych powikłań, a nawet bezpośredniego zagrożenia życia.

Możliwości wyleczenia trombofilii

Odpowiednio wczesne podjęcie leczenia daje dobre wyniki kuracji. Metody walki ze stanami nadkrzepliwości są bardzo zbliżone do leczenia zakrzepicy żylnej, na której temat wiedza medyczna jest obszerna, a leki skuteczne.

Stany nadkrzepliwości to nie wyrok, oczywiście jeśli się ich nie zbagatelizuje. Badania laboratoryjne nie są drogie, za to możliwość ocalenia dzięki nim zdrowia i życia ? bezcenna.

Marlena Podsiedlik

Zobacz również opis choroby: Stany nadkrzepliwości

Krew w spermie

Krew w nasieniu bez wątpienia jest powodem, aby udać się z wizytą do lekarza. Najodpowiedniejszym specjalistą w takim przypadku będzie lekarz urolog. Krew w nasieniu wskazuje na krwawienie w jakimś odcinku miedzy końcem prącia a jądrami. Krew może pojawić się bez wyraźnych przyczyn. Może być to stan niegroźny, jak również - choć... czytaj więcej

Bolesność uciskowa w obszarze jąder i krocza

Bolesność uciskowa dotycząca obszaru jąder i krocza najczęściej jest sygnałem problemów z gruczołem krokowym, popularnie zwanym prostatą. Jaki charakter mają te problemy zależy od tego czy bolesność pojawiła się nagle, czy narastała stopniowo. Ważne jest również czy dolegliwości w obszarze jąder i krocza są nawracające, czy ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy