Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy tocznia rumieniowatego układowego

Toczeń rumieniowaty to jedna z poważniejszych chorób układowych tkanki łącznej. Choroba atakuje w taki sposób, że uszkodzeniu ulegają nie tylko tkanki, ale również narządy. Nieleczony toczeń prowadzi do poważnych powikłań. Powoduje niewydolność narządów takich jak nerki, serce czy płuca.

Zobacz również opis choroby: Toczeń rumieniowaty układowy

Ogólne objawy tocznia rumieniowatego układowego

Pierwsze objawy tocznia rumieniowatego mogą wskazywać na niegroźne, łatwo wyleczalne schorzenia. U chorych pojawia się brak apetytu i regularne stany podgorączkowe. Wspomnianym objawom towarzyszy również zmęczenie i chudnięcie. W przypadku wystąpienia wymienionych symptomów należy niezwłocznie odwiedzić lekarza.

Szczegółowe objawy tocznia atakującego narządy i układy

Toczeń może atakować różne miejsca w naszym organizmie. W zależności od układu czy narządu objawy choroby mogą być zupełnie różne. Toczeń atakujący mięśnie powoduje na przykład ?wędrujący? ból mięśni, a nawet ich zanik. Objawom towarzyszy w tym przypadku spadek sprawności fizycznej. Częste dolegliwości brzuszne (zgaga, bóle brzucha, etc.) mogą być objawem problemów z układem pokarmowym. Toczeń atakujący układ nerwowy objawia się z kolei poprzez częste bóle głowy, zaburzenia nastroju i łagodne upośledzenie funkcji poznawczych. W ponad 90% przypadków toczeń atakuje również stawy. Objawem w tym przypadku będą oczywiście bóle stawowe.

Toczeń rumieniowaty - kiedy do lekarza?

Objawy tocznia mogą być różnorodne, dlatego jest to schorzenie zwodnicze, które często wskazuje na inną chorobę. Do lekarza warto zgłosić się wtedy, gdy:

  • odczuwamy duszności i bóle w klatce piersiowej,
  • borykamy się z problemem nawracającego bólu głowy,
  • mamy zaburzenia widzenia,
  • odczuwamy pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • odczuwamy ogólne osłabienie i nie mamy apetytu.

Podane objawy są jedynie przykładowe. Toczeń atakuje wiele narządów i układów, dlatego symptomy tej choroby mogą być bardzo różne. Każdą wątpliwość lepiej skonsultować z lekarzem, ponieważ wcześnie rozpoznana choroba przyniesie skuteczniejsze efekty leczenia.

Zobacz również opis choroby: Toczeń rumieniowaty układowy

Objawy liszaja rumieniowatego

Liszaj rumieniowaty, zwany również toczeniem rumieniowatym to chroniczna choroba układu immunologicznego, atakująca swój własny organizm (autoagresja). Organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciw zdrowym komórkom, prowadząc do zmian narządowych.... czytaj więcej

Codzienne bóle głowy powszechne u żołnierzy

Jeden żołnierz na pięciu, którzy wrócili z Iraku albo z Afganistanu, ucierpiał z powodu wstrząsu i zapadł na chroniczne bóle głowy, które pojawiają się przynajmniej przez połowę miesiąca. Naukowcy pracujący dla armii amerykańskiej, których odkrycia zostały opublikowane w przeglądzie specjalistyczny... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Immunomodulin w leczeniu tocznia - opinie (1)

Szukam kogoś kto stosował Immunomodulin w leczeniu tocznia - proszę o Waszą szczerą radę. Znalazłam wiele dobrych recenzji, bardzo proszę o opinię....

09-11-2016 14:47

~jolka1977

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy