Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaburzenia percepcji wzrokowej

Zaburzenia percepcji wzrokowych uniemożliwiają dziecku prawidłowy rozwój i naukę podstawowych umiejętności takich jak czytanie i pisanie. Najczęściej zaburzenia pojawiają się u dzieci w wieku od 3 do 8 lat.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia percepcji wzrokowej

Jednym z charakterystycznych objawów, może być nieprawidłowy ruch gałki ocznej spowodowany również błędną budową gałki. Dziecko podczas rysowania czy wykonywania innej czynności, przez nieskoordynowany ruch gałek ocznych bardzo szybko się męczy. Może to powodować również częste bóle głowy czy oczu. Zniechęca to w ten sposób dziecko do rozwoju i nauki nowych umiejętności, takich właśnie jak czytanie czy pisanie. Kolejnym objawem, a zarówno przyczyną rozwoju zaburzeń percepcji, może być uszkodzenie siatkówki oka, które są również spowodowane uszkodzeniami w korze mózgowej dziecka. Wszystko to, może powodować problemy nawet z rozróżnianiem przedmiotów, niezależnie od tego czy są one narysowane na kartce czy też rzeczywiste. Dziecko, może nie rozróżnić motoru od okularów. Takie zaburzenie nazywane jest również agnozją wzrokową. Skoro dziecko nie jest w stanie rozróżniać czy też rozpoznawać przedmiotów, to w takim razie nie będzie potrafić również rozróżniać liter, co z kolei objawia się w braku umiejętności czytania lub też sklejania liter w słowa czy zdania. Wszystko to, dzieje się pomimo tego, że dziecko ma doskonałą jakość widzenia i nie ma problemów z ostrością, czyli widzi wszystko bardzo wyraźnie.

Kolejnymi objawami jest brak rozróżniania i zapamiętywaniu przedmiotów. Dziecko nie jest w stanie odtworzyć danej figury, czy też rozróżnić jednej od drugiej. Co bardzo często występuje również z brakiem umiejętności rozróżniania liter. Takie zaburzenia, mogą objawiać się również przy zajęciach plastycznych, kiedy to dziecko mierzy się z różnego typu wycinankami czy rysunkami. To również powoduje nieprawidłowy rozwój pamięci wzrokowej, która jest po prostu bardzo słaba u dziecka.

Typowe objawy zaburzeń percepcji wzrokowej

  • dziecko nie rozróżnia różnic pomiędzy dwoma teoretycznie podobnymi obrazkami,
  • dziecko zauważa małą liczbę szczegółów na obrazku,
  • trudności w odtwarzaniu figur geometrycznych,
  • problemy z zapamiętywaniem i odtwarzaniem przedmiotów czy obrazków,
  • brak umiejętności łączenia w pary obrazków o wspólnych cechach,
  • niewłaściwe umieszczanie figur w przestrzeni,

Warto dodać, że wraz z pojawieniem się objawów zaburzeń percepcji wzrokowej, mogą pojawić się problemy z koordynacją ruchową dziecka, które są wynikiem właśnie nieprawidłowego postrzegania elementów w środowisku. U dziecka można zobaczyć gorszą koordynację względem swoich rówieśników, która może być najbardziej charakterystyczna na zajęciach sportowych. Również charakterystycznym objawem może być brak ?zgrabności? ruchowej u dziecka, które będzie poruszało się w mało płynny sposób, a ruchy będą słabo skoordynowane i niepewne. Istotną informacją jest również, że podczas zajęć dziecko może nabawić się z tego powodu wiele problemów na tle emocjonalnym, gdyż patrząc na bardziej zaawansowanych fizycznie i manualnie rówieśników, może poczuć się gorsze.

Leczenie zaburzeń percepcji wzrokowej

Do leczenia stosowane są specjalne terapie lub też ćwiczenia odpowiednio przygotowane dla każdego dziecka w zależności od rodzaju zaburzeń jak i stopnia zaawansowania. Ćwiczenia polegają głównie na poprawie objawów zaburzeń percepcji, do których zaliczać można rozwiązywanie specjalnie przygotowanych łamigłówek, zadań obrazkowych czy ćwiczenia pamięci wzrokowej. Sama terapia może być również częścią zajęć w domu z rodzicami.

Zobacz również opis choroby: Zaburzenia percepcji wzrokowej

Rak u dziecka nie zagraża małżeństwu rodziców

Rodzice dzieci chorych na raka mogą się znajdować w sytuacji emocjonalnego napięcia, ale nie rozwodzą się częściej niż inne pary, stwierdza całkiem nowe badanie. Naukowcy bowiem odkryli, że pośród ponad 47 000 duńskich par z dziećmi, rodzice dzieci, które chorowały na raka, nie byli bardziej zagrożeni niż inni rodzice... czytaj więcej

Zaburzenia pamięci i koncentracji u dziecka w szkole - może to borelioza?

Wasze dziecko uskarża się na bóle głowy, bóle mięśni i stawów. Jest rozdrażnione i szybko się męczy. Dodatkowo nauka w szkole zaczyna sprawiać mu trudności. To może oznaczać objawy boreliozy, które są konsekwencją ukąszenia przez kleszcza. Trudności w nauce, mogą być wynikiem zaburzenia pamięci i koncentracji. Zaburzenie to m... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy