W niektórych przypadkach oczy u chorego w ogóle się nie wykształcają, jednak najczęściej się zdarza, że są one nie do końca uformowane i bardzo małe. Kolejnymi objawami zespołu Frasera jest brak kanalików łzowych, szerokie rozstawienie oczu i wrodzona ślepota.
Około połowa osób dotknięta tym zaburzeniem ma częściowo lub całkowicie zrośnięte palce u dłoni i stóp. Często może się pojawić także dodatkowy palec u stóp lub dłoni i połączenie błoną palców.
Kolejnymi, bardzo częstymi symptomami, są wady w budowie nosa – występują u mniej więcej 85% chorych. Najczęstszymi z nich są: niski, szeroki grzbiet nosa, wgłębienie grzbietu nosa, blokada lub zwężenie jam nosowych z powodu nadmiaru kości lub tkanki błoniastej.
U osób cierpiących na zespół Frasera stwierdza się również bardzo często rozwidlenie języka i przewodów nosowych, blokadę lub zwężenie krtani (larynx), czasami stwierdza się też występowanie pajęczynowatej struktury w aparacie głosowym krtani, która może uniemożliwiać mowę, jeśli nie jest skorygowana.
Bardzo powszechne są wady układu trawiennego, w tym: niepełny rozwój błony łączącej jelito cienkie z tylną ścianą jamy brzusznej, brak rotacji jelita i przepuklina pępkowa.
U około 50-80% chorych występują wady genitaliów. U kobiet najczęściej spotykanymi wadami są: całkowite lub częściowe zrośnięcie warg po obu stronach waginy, przerośnięta łechtaczka, wady jajowodów i nieprawidłowo zrośnięta macica. Często również zdarza się, że kobiety po okresie dojrzewania nie mają cyklu miesiączkowego.
U mężczyzn natomiast, najczęściej pojawiającymi się wadami dotyczącymi genitaliów są: niezstąpione jądra (jedno albo obydwa), ujście cewki moczowej umieszczone na spodniej stronie członka zamiast na jego końcu, mały penis, atrezja cewki moczowej.
Kolejnymi objawami są: nieprawidłowo umiejscowione sutki lub pępek, linia włosów na skroniach skierowana do przodu, gromadzenie się płynu w mózgu, czasami brak jednej z komór mózgu, co może powodować opóźnienie umysłowe.
Autor:
Dorota Bucka
Zobacz również opis choroby: Zespół Frasera
Objawy zakażenia układu moczowego
Zakażenie układu moczowego związane jest z występowaniem bakterii w drogach moczowych, natomiast obecność bakterii w moczu nosi nazwę bakteriomoczu. Wyróżnia się bakteriomocz znamienny oraz bezobjawowy. Najczęściej przyczyną zakażeń układu moczowego są bakterie, a rzadziej wirusy i grzyby. Występują dwie postacie kliniczne ... czytaj więcej
Pleśnie przyczyną chorób układu oddechowego
Jedno dziecko na czworo w Montrealu (Kanada), a to znaczy 63 000, jest dotknięte chorobą układu oddechowego, według raportu Dyrekcji zdrowia publicznego Agencji zdrowia oraz służb społecznych w Montrealu (DSP), który został opublikowany niedawno.... czytaj więcej
Brak komentarzy