Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Harboyana

Zespół Harboyana jest zwyrodnieniową chorobą rogówki, która wiąże się również ze stopniową utratą słuchu. Choroba ta jest dziedziczna i występuje najczęściej u dzieci spokrewnionych ze sobą rodziców. Zespół Harboyana objawia się głównie zmętnieniem rogówki.

Zobacz również opis choroby: Zespół Harboyana

Objawy zespołu Harboyana wiążą się z:
  • kondycją widzenia;
  • warunkami uszu i słuchu;
  • układem nerwowym;
  • warunkami w mowie i komunikacji.
Objawy dotyczące oczu obejmują obustronne zmętnienie rogówki łącznie z poważnym obrzękiem rogówki. Objawy schorzenia widoczne są zaraz po urodzeniu lub w okresie noworodkowym. Oprócz zmętnienia rogówki występują takie objawy jak:
  • spadek ostrości widzenia;
  • oczopląs;
  • w poważnych przypadkach utrata wzroku.
Z zespołem Harboyana wiąże się również utrata słuchu. Objawy problemów ze słuchem nie pojawiają się jednak zaraz po urodzeniu, bardzo często dopiero w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Niedobór słuchu jest progresywny i postępuje bardzo powoli.

Utrata słuchu jest bardzo różna, w zależności od konkretnego przypadku, zazwyczaj w przedziale 20-50dB (łagodne do umiarkowanego). Chociaż objawowe zaburzenia słuchu nie są zgłaszane w okresie wczesnego dzieciństwa, to czasami może zostać wykryte w pierwszych latach życia. Zdarzyło się, że problemy ze słuchem w badaniu audiometrii zostały wykryte u pacjenta już w wieku 4 lat.

Objawy towarzyszące zespołowi Harboyana bardzo często są nierozróżnialne od autosomalnej recesywnej dziedzicznej i również wrodzonej dystrofii endotelialnej (CHED2).

Aby zapobiec stopniowej utracie wzroku najlepszą metodą i najbardziej skuteczną jest przeszczep rogówki. Do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym pojawiłyby się nawroty chorobyh po przeszczepie.


Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Zespół Harboyana

Objawy ostrego zapalenia rogówki

Rogówka jest to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Ma za zadanie skupić promienie świetlne. Ostre zapalenie rógówki może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego warto znać objawy tej choroby. czytaj więcej

Dystrofia mięśniowa: lek zawodzi w badaniach

Eksperymentalny lek na dystrofię Duchenne’a, testowany przez firmę GSK i Pronensa, właśnie zawiódł w późnej fazie próby klinicznej. Drisapersen, bo tak nazywa się ów lek, nie wykazał statystycznie znaczącej różnicy w poprawie dystansu, który mogą przejść pacjenci w ciągu 6 minut, w por&o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Bolesny stały wzwód prącia niezależny od woli

Wzwód nawet przez kilka godzin, Sprawdź, co to oznacza ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności