Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Harboyana

Zespół Harboyana jest zwyrodnieniową chorobą rogówki, która wiąże się również ze stopniową utratą słuchu. Choroba ta jest dziedziczna i występuje najczęściej u dzieci spokrewnionych ze sobą rodziców. Zespół Harboyana objawia się głównie zmętnieniem rogówki.

Zobacz również opis choroby: Zespół Harboyana

Objawy zespołu Harboyana wiążą się z:
  • kondycją widzenia;
  • warunkami uszu i słuchu;
  • układem nerwowym;
  • warunkami w mowie i komunikacji.
Objawy dotyczące oczu obejmują obustronne zmętnienie rogówki łącznie z poważnym obrzękiem rogówki. Objawy schorzenia widoczne są zaraz po urodzeniu lub w okresie noworodkowym. Oprócz zmętnienia rogówki występują takie objawy jak:
  • spadek ostrości widzenia;
  • oczopląs;
  • w poważnych przypadkach utrata wzroku.
Z zespołem Harboyana wiąże się również utrata słuchu. Objawy problemów ze słuchem nie pojawiają się jednak zaraz po urodzeniu, bardzo często dopiero w drugiej i trzeciej dekadzie życia. Niedobór słuchu jest progresywny i postępuje bardzo powoli.

Utrata słuchu jest bardzo różna, w zależności od konkretnego przypadku, zazwyczaj w przedziale 20-50dB (łagodne do umiarkowanego). Chociaż objawowe zaburzenia słuchu nie są zgłaszane w okresie wczesnego dzieciństwa, to czasami może zostać wykryte w pierwszych latach życia. Zdarzyło się, że problemy ze słuchem w badaniu audiometrii zostały wykryte u pacjenta już w wieku 4 lat.

Objawy towarzyszące zespołowi Harboyana bardzo często są nierozróżnialne od autosomalnej recesywnej dziedzicznej i również wrodzonej dystrofii endotelialnej (CHED2).

Aby zapobiec stopniowej utracie wzroku najlepszą metodą i najbardziej skuteczną jest przeszczep rogówki. Do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym pojawiłyby się nawroty chorobyh po przeszczepie.


Autor:

Dorota Bucka

Zobacz również opis choroby: Zespół Harboyana

Objawy ostrego zapalenia rogówki

Rogówka jest to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej w jej przedniej części. Ma za zadanie skupić promienie świetlne. Ostre zapalenie rógówki może doprowadzić nawet do utraty wzroku, dlatego warto znać objawy tej choroby. czytaj więcej

Dystrofia mięśniowa: lek zawodzi w badaniach

Eksperymentalny lek na dystrofię Duchenne’a, testowany przez firmę GSK i Pronensa, właśnie zawiódł w późnej fazie próby klinicznej. Drisapersen, bo tak nazywa się ów lek, nie wykazał statystycznie znaczącej różnicy w poprawie dystansu, który mogą przejść pacjenci w ciągu 6 minut, w por&o... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy