Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Huntera

Zespół Huntera jest to bardzo rzadka choroba genetyczna spotykana głównie u chłopców. Dzieci, które na nią cierpią początkowo nie wykazują żadnych objawów. Symptomy choroby pojawiają się dopiero około 2.223333nb/, lub 3 roku życia.

Zobacz również opis choroby: Zespół Huntera

Wczesne objawy zespołu Huntera

Pojawiają się one już w okresie niemowlęctwa, jednak są one na tyle niespecyficzne, że nie wzbudzają podejrzeń rodziców lub lekarzy. Należą do nich:

  • przepuklina pępkowa lub pachwinowa
  • infekcje ucha
  • katar
  • przeziębienia

 

Późniejsze objawy zespołu Huntera

W zależności od osoby objawy mogą się różnić. Niektórzy pacjenci posiadają poważniejsze symptomy od innych. Związane jest to z wiekiem w jakim ujawniła się choroba ? im wcześniej wystąpiły pierwsze jej oznaki tym bardziej będą one nasilone.

Objawy zespołu Huntera typu A

Dotyczą one osób u których symptomy pojawiły się wcześniej. Pierwszą zauważalną u nich cechą  jest pogrubienie rysów twarzy oraz języka. Występuje wyraźne zgrubienie czoła oraz spłaszczona podstawa nosa. U pacjentów obserwuje się również makrocefalię czyli wielkogłowie. Po 3 roku życia spowolniony jest rozwój wzrostu przez co chore dzieci są niższe niż ich rówieśnicy. Może pojawić się także deformacja kręgosłupa oraz inne schorzenia układu kostnego. Często pojawia się także spastyczność czyli nadmierne napięcie mięśni oraz powiększenie wątroby i śledziony. Z innych zaburzeń występujących u osób z zespołem Huntera można wymienić postępujące pogarszanie się funkcjonowania umysłowego oraz niepełnosprawność intelektualna. Pojawiają się również agresja i nadaktywność. Występuje większe ryzyko pojawienia się przepukliny oraz pojawiają się problemy ze słuchem lub głuchota, problemy ze wzrokiem oraz  zaburzenia somatyczne.

Objawy zespołu Huntera typu B

Symptomy w tej odmianie choroby zauważalne są dość późno, mogą wystąpić nawet dopiero w wieku dorosłym. Oczekiwana długość życia w grupie pacjentów cierpiących na ten rodzaj choroby jest prawie taka sama jak w przypadku osób zdrowych. Pacjenci są w miarę dobrze rozwinięci pod względem intelektualnym, jednak występują u nich problemy z czytaniem oraz z komunikacją werbalną. Niektórzy pacjenci mogą mieć uszkodzenia w obrębie jednego organu. Fizycznie osoby chore wyglądają podobnie do osób z zespołem Huntera typu B. Innym symptomem pojawiającym się u tej grupy osób jest dysplazja biodra,  kości udowej lub nadgarstków.

Inne objawy

Do innych występujących objawów można zaliczyć trudności z oddychaniem, nadciśnienie oraz uszkodzenia mięśnia sercowego. Mogą pojawić się zmiany skórne w kształcie kamyków w kolorze kości słoniowej. Występują one na górnej części ramion i pleców oraz na nogach. Pojawiają się również biegunki oraz brak apetytu.

Paulina Osowska

Zobacz również opis choroby: Zespół Huntera

Objawy zespołu Hornera

Zespół Hornera jest szeregiem objawów powstających na skutek przerwania lub uciśnięcia włókien nerwowych współczulnych przebiegających między pniem mózgu, a tkankami głowy. Najczęściej do takiego uszkodzenia dochodzi wskutek urazu czaszki, szyi lub oczodołu.... czytaj więcej

Objawy zespołu Fallota

Zespół Fallota jest złożoną, siniczą i wrodzoną wadą serca. Choroba występuje w ok. 3-5% przypadków wrodzonych wad serca. Na zespół Fallota składają się cztery elementy, tj. zwężenie drogi odpływu prawej komory, duży ubytek w przegrodzie międzykomórkowej, przesunięcie w prawo aorty oraz przerost prawej ... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy