Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Peutza - Jeghersa

Zespół Peutza – Jeghersa jest genetycznie uwarunkowanym schorzeniem charakteryzującym się występowaniem tzw. plam soczewicowatych na skórze warg, palców oraz błonie śluzowej policzków. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm lekarzom, który odkryli jego występowanie:  Johannesowi Laurentiusowi Augustinusowi Peutzowi oraz Haroldowi Josephowi Jeghersowi.

Zobacz również opis choroby: Zespół Peutza - Jeghersa

Zespół najczęściej charakteryzuje się zmianami zwanymi plamami soczewicowatymi. Występują one na wargach, nosie, po wewnętrznej stronie policzków, w okolicy narządów płciowych, palcach oraz stopach. Plamy soczewicowate w zespole Peutza-Jeghersa mają ciemnoniebieski lub brązowy kolor. W trakcie okresu dojrzewania zmiany te mogą zaniknąć. Pojawiają się także polipy hamartomatyczne.

Występują w obrębie całego przewodu pokarmowego. W przypadku chorych powyżej 63. roku życia jest bardzo duże (93%) ryzyko wystąpienia nowotworu. Nowotwory złośliwe pojawiają się także u 50% innych pacjentów z tym schorzeniem. W przypadku guzów chorzy dożywają maksimum 57. roku życia.

Nowotwory najczęściej ujawniają się w jelicie cienkim, jelicie gruby, trzustce, żołądku. Mogą ujawnić się już w młody wieku.

Zespół Peutza-Jeghersa jest dosyć rzadką chorobą. Występuje najczęściej w Ameryce Północnej i Zachodniej Europie. Choroba jest dziedziczna, aż 100% przypadków dziedziczy ją po rodzicach. Występuje przez mutację genu supresorowego LKB1. Mutacja wiążąca sie z ATP ma większe ryzyko wystąpienia nowotworu.

Mutacja ta wpływa na modulację kompleksu hamartyny-tuberyny. Polipy hamartomatyczne, występujące w tej chorobie mają wydłużone palisadowo komórki nabłonka i torbielowate poszerzenie gruczołów (szczególnie jelitowych).

Pojawia się także śluz w komórkach kubkowych. Polipy aż w 64% przypadków występują w jelicie cienkim. Drugie co do prawdopodobieństwa jest jelito grube.

Choroba zwykle jest rozpoznawana przez zmiany wokół ust. Często także rozpoznanie odbywa się po krwawieniu z przewodu pokarmowego.

Dzieje się tak ponieważ polipy są autoamputacyjne. Najczęstszą dolegliwością pacjentów są zaparcia, bóle brzucha oraz krew w stolcu. Właściwa diagnoza najszybciej rozpoznaje ten zespół dzięki objawom dermatologicznym.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Zespół Peutza - Jeghersa

Najczęstsze nowotwory złośliwe u kobiet w Polsce

Nowotwory złośliwe to groźne choroby, które są główną przyczyną przedwczesnej umieralności. Współczesna medycyna daje jednak sporo możliwości profilaktycznych, które pozwalają kobietom uniknąć choroby nowotworowej lub wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Dotyczy to szczególnie typowych dla kobiecych nowotworów, jak rak piersi ... czytaj więcej

Najczęstsze nowotwory złośliwe u mężczyzn w Polsce

Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy gwałtownie zwiększa się z wiekiem. W związku z tym, że społeczeństwo starzeje się, przybywa ludzi w starszym wieku, obserwuje się wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe oraz wzrost liczby umieralności z powodu chorób nowotworowych. Wśród polskich mężczyzn nadal najczęstszym nowotw... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Mój 7 letni synek ma Peutza - Jeghersa

Proszę o kontakt z kimś kto ma Peutza - Jeghersa. Proszę...

23-12-2016 07:48

~abi-agulk

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy