Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy łysienia androgenowego

Łysienie androgenowe często nazywane jest po prostu łysieniem męskim. Jest to bardzo powszechnie występujący rodzaj łysienia, stanowi bowiem aż 95% przypadków utraty włosów.

Zobacz również opis choroby: Łysienie androgenowe

Zwykle problem łysienie androgenowego dotyka mężczyzn, jednak nie znaczy to, że kobiety nie są narażone na to schorzenie.

Odnotowano jednak zdecydowanie mniejszą liczbę kobiet borykającą się z wypadającymi włosami, łysienie androgenowe dotyka zaledwie 10% pań cierpiących na utratę włosów.

Ponadto choroba dotyczy zazwyczaj osób rasy białej i bardzo często ma charakter dziedziczny.

Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn

Objawy tego nieprzyjemnego schorzenia są bardzo charakterystyczne, dlatego też postawienie diagnozy nie stanowi zwykle większego problemu. Pierwsze oznaki utraty włosów mogą pojawić się już w wieku nastoletnim, ale zwykle obserwuje się je w 20-30 roku życia.

W przypadku każdego mężczyzny proces łysienia może jednak przebiegać w nieco odmienny sposób i zakończyć się na różnych etapach.

Pierwsze włosy zaczynają wypadać w kątach czołowo-skroniowych. Powoduje to pogłębienie się kątów i tworzą się tzw. zakola.

Następnie zaczyna ubywać włosów z linii na czole, co powoduje wyeksponowanie czoła i tworzy tzw. wysokie czoło.

Wraz z upływającym czasem łysienie się nasila – dochodzi do utraty włosów na szczycie głowy, a wkrótce następuje połączenie dwóch obszarów łysienia – czołowego i na szczycie głowy, w jeden obszar pozbawiony włosów.

Pozostałe włosy wokół łysiejących miejsc pozostają nienaruszone. Jest to wynikiem zwiększonej zawartości receptorów androgenowych w okolicy czołowej oraz u szczytu głowy. Uwrażliwia to mieszki włosowe na działanie androgenów.

W efekcie u mężczyzn, u których rozpoczęło się łysienie androgenowe, nie są skazane na całkowite wyłysienie.

Objawy łysienia androgenowego u kobiet


Do oceny zaawansowania procesu łysienia androgenowego u kobiet służy trzystopniowa skala Ludwiga. Może ono przebiegać według dwóch typów – męskiego lub kobiecego.

Pierwsze oznaki utraty włosów można zaobserwować, podobnie jak w przypadku mężczyzn, już w wieku 20 lat. Z czasem objawy zaczynają się pogłębiać. Pierwszym symptomem choroby jest przerzedzanie się przedziałka, który widoczny jest podczas czesania włosów. Przerzedzenie to jest nieregularne, co przypomina obraz drzewka.

 Następnie występuje rozległe przerzedzenie włosów na szczycie głowy z zachowanie 2-3 centymetrowego rąbka owłosienia w okolicy czołowej. W typie kobiecym nie dochodzi do całkowitej utraty włosów.

Łysienie typu męskiego towarzyszy około 30% kobiet borykających się z problemem wypadających włosów. Najczęściej przebyły już one jednak okres menopauzy.

Mogą się również pojawić inne objawy, takie jak trądzik, łojotok, otyłość czy hirsutyzm, czyli wzrost włosów w miejscach, które nie są charakterystyczne dla owłosienia kobiecego, np. wąsy, broda lub tułów. 

Zobacz również opis choroby: Łysienie androgenowe

Otyłość: nowe geny predyspozycji do otyłości zidentyfikowane u dziecka

Według nowego badania, naukowcom udało się zidentyfikować dwa nowe geny, które predysponują do otyłości u dziecka. Odkrycie to przenosi nowe wiadomości na temat potencjalnych przyczyn tej choroby. czytaj więcej

Objawy łysienia dziedzicznego

Można stwierdzić, że objawy łysienia dziedzicznego to jasna sprawa, czyli po prostu wypadanie włosów. Jednak zanim zaczniemy tracić włosy, nasz organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy